2006 Moto Guzzi V11 Cafe Sport gallery
2006 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 91 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.66 litres (5.46 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Bronze Gold |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Buell Lightning XB9SX
- 2006 Buell Ulysses XB12X
- 2006 Cagiva Canyon 500
- 2006 Cagiva Mito 125
- 2006 Cagiva Mito SP525
- 2006 Cagiva Navigator 1000
- 2006 Cagiva Raptor 1000
- 2006 Cagiva Raptor 125
- 2006 Cagiva Raptor 650 i.e.
- 2006 Cagiva River 500
- 2006 Cagiva V-Raptor 1000
- 2006 Cagiva V-Raptor 650
- 2006 Cagiva X3 Raptor
- 2006 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2006 CF Moto V3
- 2006 CF Moto V5
- 2006 CH Racing 509 PRO SENIOR HUSKY BOY
- 2006 CPI Aragon 50
- 2006 CPI Aragon GP 50
- 2006 CPI GTR

