2006 Honda CBR1000RR Fireblade gallery
2006 Honda CBR1000RR Fireblade
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 169,5 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 75.0 x 56.5 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,402 mm (55.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Candy Blue/Yellow, Red/Black, Silver/Metallic Silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda CRF70F
- 2006 Honda CRF80F
- 2006 Honda Deauville
- 2006 Honda Dio Cesta
- 2006 Honda DN-01
- 2006 Honda Dylan 125
- 2006 Honda Dylan 150
- 2006 Honda Elite 80
- 2006 Honda FMX650
- 2006 Honda Foresight
- 2006 Honda Forza EX
- 2006 Honda Forza X
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/ABS
- 2006 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2006 Honda Gorilla
- 2006 Honda Gyro Canopy
- 2006 Honda Helix
- 2006 Honda Hornet 900

