2006 Honda CBR600F4i gallery
2006 Honda CBR600F4i
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.8 kg (370.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Color options: | Candy Blue/Black, Pearl Yellow/Metallic Titanium |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha Cygnus X
- 2006 Yamaha DT 125 R MX Everts
- 2006 Yamaha DT 125 RE
- 2006 Yamaha DT 125 X
- 2006 Yamaha DT 175
- 2006 Yamaha DT 50 Enduro
- 2006 Yamaha DT 50 R
- 2006 Yamaha DT 50 X
- 2006 Yamaha FJR 1300
- 2006 Yamaha FJR 1300 A
- 2006 Yamaha FJR 1300 AS
- 2006 Yamaha FZ1
- 2006 Yamaha FZ1 Fazer
- 2006 Yamaha FZ6
- 2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2006 Yamaha Jog R
- 2006 Yamaha Jog RR
- 2006 Yamaha Majesty 180
- 2006 Yamaha Majesty 400
- 2006 Yamaha Midnight Warrior

