2010 Derbi Boulevard 50 2T gallery
2010 Derbi Boulevard 50 2T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, red, black |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda CB1300SA
- 2010 Honda CBF1000 ABS
- 2010 Honda CBF125
- 2010 Honda CBF600N
- 2010 Honda CBF600N C-ABS
- 2010 Honda CBF600S
- 2010 Honda CBF600S C-ABS
- 2010 Honda CBR1000RR
- 2010 Honda CBR1000RR ABS
- 2010 Honda CBR600RR
- 2010 Honda CBR600RR ABS
- 2010 Honda CRF100F
- 2010 Honda CRF150F
- 2010 Honda CRF150R
- 2010 Honda CRF230F
- 2010 Honda CRF230L
- 2010 Honda CRF230M
- 2010 Honda CRF250R
- 2010 Honda CRF250X
- 2010 Honda CRF450R

