2010 Beta Evo 80 Junior gallery
2010 Beta Evo 80 Junior
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 79.60 ccm (4.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 48.0 x 44.0 mm (1.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 14.7:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 60.0 kg (132.3 pounds) |
| Seat height: | 620 mm (24.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 120 mm (4.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Color options: | Red/black/white |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Dafier Julia 50
- 2010 Dafier Roma 50
- 2010 Dafier Scooterone 125
- 2010 Dafier Skiv 50
- 2010 Dafier STF 125
- 2010 Dafier STF 50
- 2010 Dafier STM 125
- 2010 Dafier STM 50
- 2010 Dafier Street 125
- 2010 Dafier TZX 125
- 2010 Dafier WX2 50
- 2010 Dafra Apache150
- 2010 Dafra Kansas 150
- 2010 Dafra Laser 150
- 2010 Dafra Smart 125
- 2010 Dafra Speed 150
- 2010 Dafra Super 100
- 2010 Dafra Zig Cub 100
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Delaware
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Pennsylvania

