2008 Ducati SportClassic 1000 S gallery
2008 Ducati SportClassic 1000 S
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 90,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red with white stripe-red-black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2008 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 GTL
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2008 Moto Guzzi Norge 1200 TL
- 2008 Moto Guzzi Norge 850
- 2008 Moto Guzzi Stelvio
- 2008 Moto Guzzi V7 Special
- 2008 Moto Morini 9 1/2
- 2008 Moto Morini Corsaro 1200 Scrambler
- 2008 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2008 Moto Morini Corsaro Avio
- 2008 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2008 MotoCzysz C1 990
- 2008 Motom Dolcevita
- 2008 Motom Gypsy
- 2008 Motom Lambretta
- 2008 Motom Rambo 151
- 2008 Motom Spasso
- 2008 Motom TranCity 125

