2008 Ducati Multistrada 1100 gallery
2008 Ducati Multistrada 1100
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 93,87 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,462 mm (57.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red - Red - Black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Jawa-CZ 125 Sport
- 2008 Jawa-CZ 125 Travel
- 2008 Jawa-CZ 250 Travel
- 2008 Jawa-CZ 350 Basic
- 2008 Jawa-CZ 350 Police
- 2008 Jawa-CZ 350 Style
- 2008 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2008 Jawa-CZ 50 Robby
- 2008 Jawa-CZ 650 Classic
- 2008 Jawa-CZ 650 Dakar
- 2008 Jawa-CZ 650 Style
- 2008 Jialing JH 125 E
- 2008 Jialing JH 125-G
- 2008 Jialing JH 125 GY
- 2008 Jialing JH 250 E-3
- 2008 Jialing JH125-33
- 2008 Jialing JH125-7A
- 2008 Jialing JH250E-3J Police
- 2008 Jialing JH600
- 2008 Jialing JL 125-31A

