2010 KTM 450 SMR gallery
2010 KTM 450 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.5 kg (245.8 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 125/80-420 |
| Rear tyre dimensions: | 170/55-17 |
| Front brakes: | Single disc. Magura four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston, floating caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.20 litres (2.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray/black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Aprilia RSV4 Factory
- 2010 Aprilia RSV4 R
- 2010 Aprilia RX 50
- 2010 Aprilia RXV 4.5
- 2010 Aprilia RXV 5.5
- 2010 Aprilia Scarabeo 100 4T
- 2010 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2010 Aprilia Scarabeo 200
- 2010 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2010 Aprilia Scarabeo 250
- 2010 Aprilia Scarabeo 300 Special
- 2010 Aprilia Scarabeo 400
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 4T
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2010 Aprilia Scarabeo 500
- 2010 Aprilia Shiver 750
- 2010 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2010 Aprilia Shiver 750 GT
- 2010 Aprilia Shiver 750 GT ABS

