2008 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low gallery
2008 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (73.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 252.7 kg (557.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,516 mm (59.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, White Gold Pearl, Dark Blue Pearl, Crimson Red Sunglo, Suede Blue Pearl and Vivid Black, Olive Pearl and Vivid Black, White Gold Pearl and Pewter Pearl, 105th Anniversary Copper Pearl and Vivid Black, Purple Haze (Custom), Copperhead Pearl an |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2008 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2008 TM racing SMX 450 F Competition
- 2008 TM racing SMX 660 F Competition
- 2008 Tomos Alpino
- 2008 Tomos Flexer
- 2008 Tomos Racing 50
- 2008 Tomos Revival 50
- 2008 Tomos SE 125 F
- 2008 Tomos SM 125 F
- 2008 Tomos SM 125 Replica Cup
- 2008 Tomos Streetmate
- 2008 Tomos Youngstr 50
- 2008 Tomos Youngstr Racing 50
- 2008 Triumph America
- 2008 Triumph Bonneville
- 2008 Triumph Bonneville Black
- 2008 Triumph Bonneville T100
- 2008 Triumph Daytona 675
- 2008 Triumph Daytona 675 SE

