2008 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom gallery
2008 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (73.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 254.9 kg (562.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,534 mm (60.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Pewter Pearl, White Gold Pearl, Dark Blue Pearl, Candy Red Sunglo, Sunset Yellow Pearl (New), Two-Tone Pacific Blue Pearl/Vivid Black (New), Two-Tone Crimson Red Sunglo/Candy Red Sunglo (New), Two-Tone Vivid Black/Mirage Orange Pearl, 105th |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 PGO Ligero 125
- 2008 PGO Ligero 50
- 2008 PGO Ligero RS 100
- 2008 PGO Ligero RS 150
- 2008 PGO Ligero RS 50
- 2008 PGO PMX 100
- 2008 PGO PMX 50
- 2008 PGO PMX Naked 50
- 2008 PGO PMX Sport 100
- 2008 PGO PMX Sport 50
- 2008 PGO Roadshow 50
- 2008 PGO T-Rex 100
- 2008 PGO T-Rex 125
- 2008 PGO T-Rex 150
- 2008 PGO T-Rex 50
- 2008 PGO Tornado 50
- 2008 PGO TR3 50
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 250
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 250

