2008 Kawasaki KLX140L gallery
2008 Kawasaki KLX140L
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 144.00 ccm (8.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 54.4 mm (2.3 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.67 litres (1.50 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 One Biplace
- 2008 Peugeot Ludix 2 Trend
- 2008 Peugeot Satelis 125 Black Sat
- 2008 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2008 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 125 RS
- 2008 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 400
- 2008 Peugeot Satelis 500 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 500 RS
- 2008 Peugeot Speedfight 2 50 AC
- 2008 Peugeot Speedfight 2 50 LC
- 2008 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2008 Peugeot Speedfight R-Cup
- 2008 Peugeot Speedfight Utlimate Edition
- 2008 Peugeot Sum-up 125
- 2008 Peugeot TKR 50
- 2008 Peugeot TKR 50 RCup
- 2008 Peugeot V-Clic 50
- 2008 Peugeot Vivacity 50

