2008 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special gallery
2008 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1250.41 ccm (76.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.9 x 71.9 mm (4.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 291.7 kg (643.0 pounds) |
| Seat height: | 668 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,707 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Two-Tone Black Denim/Vivid Black, Two-Tone Vivid Black/Pewter Pearl (New), Two-Tone Vivid Black/Mirage Orange Pearl (New) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Elystar 50
- 2008 Peugeot Geopolis 125
- 2008 Peugeot Geopolis 125 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 250 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 400
- 2008 Peugeot Geopolis 500 Premium
- 2008 Peugeot Jet C-Tech 50
- 2008 Peugeot Jet C-Tech Darkside
- 2008 Peugeot JetForce C-Tech R-Cup
- 2008 Peugeot Ludix 2 50
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 Elegance
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 One Biplace
- 2008 Peugeot Ludix 2 Trend
- 2008 Peugeot Satelis 125 Black Sat
- 2008 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2008 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 125 RS
- 2008 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 400
- 2008 Peugeot Satelis 500 Premium

