2008 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster gallery
2008 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (73.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.2 kg (545.0 pounds) |
| Seat height: | 668 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Suede Blue Pearl and Vivid Black, Olive Pearl Denim and Black Denim, Brilliant Silver Denim and Black Denim, Mirage Orange Pearl and Vivid Black. |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kymco People
- 2008 Kymco Pulsar 125
- 2008 Kymco Quannon 125
- 2008 Kymco Straight 125
- 2008 Kymco Super 8
- 2008 Kymco Super 9 AC
- 2008 Kymco Super 9 LC
- 2008 Kymco Venox AFI 250
- 2008 Kymco Vitality
- 2008 Kymco Xciting AFI 250
- 2008 Kymco Xciting R AFI 500
- 2008 Kymco Zing II 125
- 2008 Lambretta Due 50
- 2008 Lambretta Uno 150
- 2008 Lambretta Uno 50
- 2008 Lifan Delta 250 V Twin
- 2008 Lifan LF110 Super X
- 2008 Lifan LF125 Matrix
- 2008 Lifan LF125 Smart
- 2008 Lifan LF200 GS Sport

