1983 Yamaha XV 920 MK gallery
1983 Yamaha XV 920 MK
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 920.00 ccm (56.14 cubic inches) | Power: | 48,5 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 69.2 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 225.0 kg (496.0 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.38 litres (3.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black and Gold |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1983
- 1983 Honda CB1100F
- 1983 Honda CB1100F (reduced effect)
- 1983 Honda CB1100R
- 1983 Honda CB1100R (reduced effect)
- 1983 Honda CB125T2
- 1983 Honda CB125T2 (reduced effect)
- 1983 Honda CB125TD-C
- 1983 Honda CB250N
- 1983 Honda CB250RS
- 1983 Honda CB250RSD
- 1983 Honda CB400N
- 1983 Honda CB400N (reduced effect)
- 1983 Honda CB550SC
- 1983 Honda CB650RC
- 1983 Honda CB650RC (reduced effect)
- 1983 Honda CB650SC Nighthawk
- 1983 Honda CB750 SC Nighthawk
- 1983 Honda CB750C
- 1983 Honda CB750F
- 1983 Honda CB750F2

