1992 Kawasaki KR1-S gallery
1992 Kawasaki KR1-S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 59,13 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.6 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 131.0 kg (288.8 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,365 mm (53.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-VR17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-VR18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Color options: | Red/black, green/white, black/green, blue/sliver |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1992
- 1992 MuZ ETZ 251
- 1992 MuZ ETZ 301
- 1992 Norton Commander
- 1992 Norton T. T.
- 1992 Piaggio Free 50
- 1992 Suzuki Bandit 400
- 1992 Suzuki DR 125
- 1992 Suzuki DR 350 S
- 1992 Suzuki DR 350 SHC
- 1992 Suzuki DR 650 R Dakar
- 1992 Suzuki DR 650 R Dakar (reduced effect)
- 1992 Suzuki DR 650 RS
- 1992 Suzuki DR 650 RSE
- 1992 Suzuki DR Big 800 S
- 1992 Suzuki DR Big 800 S (reduced effect)
- 1992 Suzuki GN 250 E
- 1992 Suzuki GS 500 E
- 1992 Suzuki GS 500 E (reduced effect)
- 1992 Suzuki GSX 1100 F
- 1992 Suzuki GSX 1100 F (reduced effect)

