2007 Yamaha XT 660 X gallery
2007 Yamaha XT 660 X
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 47,33 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha XT 660 R
- 2007 Yamaha XT Z 250 Lander
- 2007 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2007 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2007 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2007 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2007 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2007 Yamaha YBR 125
- 2007 Yamaha YBR 250
- 2007 Yamaha YW 100 - Beewee 100
- 2007 Yamaha YZ 125
- 2007 Yamaha YZ 250
- 2007 Yamaha YZ 250 F
- 2007 Yamaha YZ 250 FSE - Special Edition
- 2007 Yamaha YZ 450 F
- 2007 Yamaha YZ 450 FSE - Special Edition
- 2007 Yamaha YZ 85
- 2007 Yamaha YZ 85 LW
- 2007 Yamaha YZF 600 R

