2007 Yamaha XJR 1300 gallery
2007 Yamaha XJR 1300
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1251.00 ccm (76.34 cubic inches) | Power: | 96,41 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 63.8 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 222.0 kg (489.4 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha Warrior
- 2007 Yamaha Why
- 2007 Yamaha WR250F
- 2007 Yamaha WR450 F
- 2007 Yamaha X-City
- 2007 Yamaha X-Max 125
- 2007 Yamaha X-Max 250
- 2007 Yamaha XT 125 R
- 2007 Yamaha XT 125 X
- 2007 Yamaha XT 225
- 2007 Yamaha XT 660 R
- 2007 Yamaha XT 660 X
- 2007 Yamaha XT Z 250 Lander
- 2007 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2007 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2007 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2007 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2007 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2007 Yamaha YBR 125

