2007 Kawasaki ZZR600 gallery
2007 Kawasaki ZZR600
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 43.8 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.0 kg (377.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony, Candy Fire Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 CCM 404 DS SuperSport
- 2007 CCM 404 DS Trail
- 2007 CCM 644 DS Dual Sport
- 2007 CCM 644 DS Trail
- 2007 CCM C-R 40 Limited Edition
- 2007 CCM C-XR230-E
- 2007 CCM C-XR230-S
- 2007 CCM FT35rs Limited Edition
- 2007 CCM FT35s
- 2007 CCM R30 Supermoto
- 2007 CCM R35
- 2007 CCM S-R 40 Limited Edition
- 2007 CF Moto 150 E-Charm AutoMatic / CF150T-5A
- 2007 CF Moto 150 E-Jewel AutoMatic / CF150T
- 2007 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2007 CF Moto V3 Sport / CF250T-3
- 2007 CF Moto V5 Sport Cruiser / CF250T-5
- 2007 Chang-Jiang BD 110
- 2007 Chang-Jiang BD 110-B
- 2007 Chang-Jiang BD 125

