2007 Yamaha WR450 F gallery
2007 Yamaha WR450 F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| Seat height: | 978 mm (38.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,486 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-M18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 BMW G650X Country
- 2007 BMW G650X Moto
- 2007 BMW HP2 Enduro
- 2007 BMW HP2 Megamoto
- 2007 BMW K1200GT
- 2007 BMW K1200LT
- 2007 BMW K1200R
- 2007 BMW K1200R Sport
- 2007 BMW K1200S
- 2007 BMW R1200GS
- 2007 BMW R1200GS Adventure
- 2007 BMW R1200R
- 2007 BMW R1200RT
- 2007 BMW R1200RT Police
- 2007 BMW R1200S
- 2007 BMW R1200ST
- 2007 Borile B500CR
- 2007 Borile B500MT
- 2007 Boss Hoss BHC-3 502
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4

