2007 Yamaha X-City gallery
2007 Yamaha X-City
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.78 ccm (15.24 cubic inches) | Power: | 20,91 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-M16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-M15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Rieju MX 50
- 2007 Rieju MX 50 Disk
- 2007 Rieju RR Sport Edition
- 2007 Rieju RS2 125
- 2007 Rieju RS2 Matrix
- 2007 Rieju RS2 NKD
- 2007 Rieju RS2_125 PRO
- 2007 Rieju SMX 125
- 2007 Rieju SMX 50
- 2007 Rieju SMX 50 Pro
- 2007 Rieju Tango 125
- 2007 Sachs 49er
- 2007 Sachs Bee 125
- 2007 Sachs Bee 50
- 2007 Sachs Eagle 125
- 2007 Sachs Eagle 50
- 2007 Sachs LF 125
- 2007 Sachs MadAss 125
- 2007 Sachs MadAss 50
- 2007 Sachs Roadster 650

