2007 Yamaha YZ 85 LW gallery
2007 Yamaha YZ 85 LW
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.70 ccm (5.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 864 mm (34.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/0-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/0-M14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Piaggio Zip 50
- 2007 Piaggio Zip SP
- 2007 Polini 910 Carena S H2O
- 2007 Polini 910 GP4 Air Junior
- 2007 Polini 911 GP4
- 2007 Polini 911 GP4 Reverse
- 2007 Polini 911 GP4 Reverse Race
- 2007 Polini XP 4T Street
- 2007 Polini XP 65 R
- 2007 Polini XP4 - 110 Cross Racing
- 2007 Qlink Achilles 150
- 2007 Qlink Axon 50
- 2007 Qlink Commuter 250
- 2007 Qlink Legacy 250
- 2007 Qlink Legend 250
- 2007 Qlink Pegasus 150
- 2007 Qlink Sapero 250
- 2007 Qlink Star 50
- 2007 Qlink X-ranger 200
- 2007 Qlink X-ranger 50

