2007 Yamaha YZ 450 FSE - Special Edition gallery
2007 Yamaha YZ 450 FSE - Special Edition
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Seat height: | 989 mm (38.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,494 mm (58.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kymco Grand King 150
- 2007 Kymco Hipster 150
- 2007 Kymco Hipster 4V h/bar
- 2007 Kymco Hipster 4V l/bar
- 2007 Kymco Movie XL 125
- 2007 Kymco Movie XL 150
- 2007 Kymco New DINK (E3)
- 2007 Kymco People 125
- 2007 Kymco People 150
- 2007 Kymco People 250
- 2007 Kymco People 50
- 2007 Kymco People S 125
- 2007 Kymco People S 200
- 2007 Kymco People S 250i
- 2007 Kymco People S 250i E3
- 2007 Kymco People S 50
- 2007 Kymco Pulsar/ck
- 2007 Kymco Quannon 125 (E3)
- 2007 Kymco Sooner 100
- 2007 Kymco Spike

