2007 Yamaha XT Z 250 Lander gallery
2007 Yamaha XT Z 250 Lander
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 130.0 kg (286.6 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21M/C 48S |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18M/C 62S |
| Front brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, Red, Black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki DR-Z125
- 2007 Suzuki DR-Z125L
- 2007 Suzuki DR200SE
- 2007 Suzuki GS 500F
- 2007 Suzuki GSR 600
- 2007 Suzuki GSX-R 1000
- 2007 Suzuki GSX-R 1000 Phantom.
- 2007 Suzuki GSX-R 600
- 2007 Suzuki GSX-R 750
- 2007 Suzuki GZ250
- 2007 Suzuki Hayabusa 1300
- 2007 Suzuki RM 125
- 2007 Suzuki RM 250
- 2007 Suzuki RM 85
- 2007 Suzuki RM 85 L
- 2007 Suzuki RM-Z250
- 2007 Suzuki RMZ 450
- 2007 Suzuki RMZ 450 Carmichael Replica
- 2007 Suzuki SV 1000 S
- 2007 Suzuki SV 650

