2007 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic gallery
2007 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64.86 cubic inches) | Power: | 61,68 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 272.0 kg (599.7 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,645 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-(16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-(15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
-
Harley-Davidson Sportster SuperLow 1200T
-
Harley-Davidson XL 883L Police
Other motorcycles in 2007
- 2007 BMW F650GS Dakar
- 2007 BMW F800S
- 2007 BMW F800ST
- 2007 BMW G650X Challenge
- 2007 BMW G650X Country
- 2007 BMW G650X Moto
- 2007 BMW HP2 Enduro
- 2007 BMW HP2 Megamoto
- 2007 BMW K1200GT
- 2007 BMW K1200LT
- 2007 BMW K1200R
- 2007 BMW K1200R Sport
- 2007 BMW K1200S
- 2007 BMW R1200GS
- 2007 BMW R1200GS Adventure
- 2007 BMW R1200R
- 2007 BMW R1200RT
- 2007 BMW R1200RT Police
- 2007 BMW R1200S
- 2007 BMW R1200ST

