2007 Yamaha YBR 125 gallery
2007 Yamaha YBR 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 10,05 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-M18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 14-12 inch wheels
- 2007 Derbi 125 SM Baja
- 2007 Derbi Atlantis Bullet 2t
- 2007 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2007 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2007 Derbi Atlantis Two Chic 2t
- 2007 Derbi Boulevard 125
- 2007 Derbi Boulevard 200
- 2007 Derbi Cra07
- 2007 Derbi Cross City 125
- 2007 Derbi Cross City 50
- 2007 Derbi Dirt Boy
- 2007 Derbi Dirt Kid

