2007 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star gallery
2007 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1304.00 ccm (79.57 cubic inches) | Power: | 71,74 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 283.0 kg (623.9 pounds) |
| Seat height: | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,690 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-M16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 85 SX 17/14
- 2007 KTM 85 SX 19/16
- 2007 KTM 950 Super Enduro R
- 2007 KTM 950 Supermoto
- 2007 KTM 990 Adventure
- 2007 KTM 990 Adventure S
- 2007 KTM 990 Super Duke
- 2007 Kymco Activ 110
- 2007 Kymco Agility 50
- 2007 Kymco Bet and Win 125
- 2007 Kymco Bet and Win 150
- 2007 Kymco Bet and Win 250
- 2007 Kymco Bet and Win 50
- 2007 Kymco Caro 100
- 2007 Kymco Cruiser
- 2007 Kymco Dink / Yager 125
- 2007 Kymco Dink / Yager 150
- 2007 Kymco Dink 200
- 2007 Kymco Dink L/C
- 2007 Kymco Dink (Yager) 50 A/C

