2007 Yamaha XV 1900 Midnight Star gallery
2007 Yamaha XV 1900 Midnight Star
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1854.00 ccm (113.13 cubic inches) | Power: | 98,69 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 320.0 kg (705.5 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 190/60-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 MV Agusta Brutale 910S
- 2007 MV Agusta F4 1000 Corse
- 2007 MV Agusta F4 1000 Mamba
- 2007 MV Agusta F4 1000 Senna
- 2007 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2007 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2007 MV Agusta F4 750 Ago
- 2007 MV Agusta F4 750S 1+1
- 2007 MV Agusta F4 Tamburini
- 2007 MV Agusta F4CC
- 2007 MZ 1000 S
- 2007 MZ 1000 SF SuperFighter
- 2007 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2007 MZ 125 RT
- 2007 MZ 125-RT Striker
- 2007 MZ 125 SX Sixdays 87
- 2007 MZ 660 Supermoto
- 2007 MZ 660 Supermoto S
- 2007 MZ Mantizz 125
- 2007 MZ Mosquito 125RX

