2007 Yamaha XVS 650 Drag Star gallery
2007 Yamaha XVS 650 Drag Star
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | 39,42 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 160/90-(16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-M15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Ridley Auto-Glide Classic
- 2007 Ridley Auto-Glide Old School
- 2007 Ridley Auto-Glide Sport
- 2007 Ridley Auto-Glide TT
- 2007 Rieju 125 NKD
- 2007 Rieju 50 Spike
- 2007 Rieju MRX 125
- 2007 Rieju MRX 50
- 2007 Rieju MRX 50 Pro
- 2007 Rieju MX 50
- 2007 Rieju MX 50 Disk
- 2007 Rieju RR Sport Edition
- 2007 Rieju RS2 125
- 2007 Rieju RS2 Matrix
- 2007 Rieju RS2 NKD
- 2007 Rieju RS2_125 PRO
- 2007 Rieju SMX 125
- 2007 Rieju SMX 50
- 2007 Rieju SMX 50 Pro
- 2007 Rieju Tango 125

