2007 Yamaha X-Max 125 gallery
2007 Yamaha X-Max 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.66 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 13,81 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 153.0 kg (337.3 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2007 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2007 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2007 Yamaha YBR 125
- 2007 Yamaha YBR 250
- 2007 Yamaha YW 100 - Beewee 100
- 2007 Yamaha YZ 125
- 2007 Yamaha YZ 250
- 2007 Yamaha YZ 250 F
- 2007 Yamaha YZ 250 FSE - Special Edition
- 2007 Yamaha YZ 450 F
- 2007 Yamaha YZ 450 FSE - Special Edition
- 2007 Yamaha YZ 85
- 2007 Yamaha YZ 85 LW
- 2007 Yamaha YZF 600 R
- 2007 Yamaha YZF R1
- 2007 Yamaha YZF-R6
- 2007 Yamaha YZF-R6S
- 2007 Zongshen Hummer 250
- 2007 Zongshen SC125

