2007 Yamaha Why gallery
2007 Yamaha Why
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,21 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 73.0 kg (160.9 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,294 mm (50.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 80/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2007 Kawasaki Versys
- 2007 Kawasaki Versys ABS
- 2007 Kawasaki VN1600 Classic Tourer
- 2007 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2007 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2007 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2007 Kawasaki Z1000
- 2007 Kawasaki Z1000 ABS
- 2007 Kawasaki Z750
- 2007 Kawasaki Z750 ABS

