2009 Enfield Bullet Machismo gallery
2009 Enfield Bullet Machismo
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21.11 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 90.0 mm (2.8 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 772 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, silver |
News
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2009 MV Agusta F4 1078 RR312
- 2009 MV Agusta F4 Ago
- 2009 MV Agusta F4 CC Claudio Castiglioni
- 2009 MV Agusta F4 R312
- 2009 MV Agusta F4 R312 1 plus 1
- 2009 MV Agusta F4 SPR
- 2009 MZ 1000 S
- 2009 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2009 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2009 MZ 125 SM Gangsta
- 2009 MZ 125 SX
- 2009 MZ 660 Supermoto
- 2009 MZ 660 Supermoto S
- 2009 MZ Charly Electroroller
- 2009 MZ RT-Striker
- 2009 NCR 848
- 2009 NCR Leggera
- 2009 NCR Macchia Nera
- 2009 NCR Mike Hailwood TT

