2009 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe gallery
2009 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 316.0 kg (696.7 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki DR-Z 400 S
- 2009 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2009 Suzuki DR-Z125
- 2009 Suzuki DR-Z125L
- 2009 Suzuki DR-Z70
- 2009 Suzuki DR200SE
- 2009 Suzuki GS 500
- 2009 Suzuki GS 500F
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit ABS
- 2009 Suzuki GSR 600
- 2009 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2009 Suzuki GSX-R 1000
- 2009 Suzuki GSX-R 1000 Cameron Donald
- 2009 Suzuki GSX-R 600
- 2009 Suzuki GSX-R 600 Bruce Anstey
- 2009 Suzuki GSX-R 750
- 2009 Suzuki GSX650F
- 2009 Suzuki GZ250
- 2009 Suzuki Intruder 125

