2009 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy gallery
2009 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 313.0 kg (690.0 pounds) |
| Seat height: | 645 mm (25.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,635 mm (64.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Pewter Pearl, Flame Blue Pearl, Black Denim, Red Hot Sunglo |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha WR250X
- 2009 Yamaha WR450 F
- 2009 Yamaha X-City 125
- 2009 Yamaha X-City 250
- 2009 Yamaha X-MAX 125
- 2009 Yamaha X-MAX 250
- 2009 Yamaha XJ6
- 2009 Yamaha XJ6 ABS
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion
- 2009 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2009 Yamaha XJR 1300
- 2009 Yamaha XT 125 R
- 2009 Yamaha XT 125 X
- 2009 Yamaha XT 250
- 2009 Yamaha XT 660 R
- 2009 Yamaha XT 660 X
- 2009 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2009 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2009 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2009 Yamaha XVS950A Midnight Star

