2009 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic gallery
2009 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 326.0 kg (718.7 pounds) |
| Seat height: | 648 mm (25.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,635 mm (64.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Pewter Pearl, Dark Blue Pearl, Red Hot Sunglo, White Gold Pearl and Pewter Pearl; Deep Turquoise and Antique White; Flame Blue Pearl and Pewter Pearl; |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda TRX400X
- 2009 Honda TRX450R Elec Start
- 2009 Honda TRX450R Kick Start
- 2009 Honda TRX700XX
- 2009 Honda TRX90X
- 2009 Honda Varadero 125
- 2009 Honda VFR800
- 2009 Honda VT750C Shadow
- 2009 Honda VT750DC Shadow Spirit
- 2009 Honda VTX1300C
- 2009 Honda VTX1300R
- 2009 Honda VTX1300T
- 2009 Honda XL1000V Varadero
- 2009 Honda XL700V Transalp
- 2009 Honda XR650L
- 2009 Honda Zoomer
- 2009 Husaberg FE 450
- 2009 Husaberg FE 570
- 2009 Hyosung Aquila GV 250 EFI
- 2009 Hyosung FC-1

