2009 Harley-Davidson FLHX Street Glide gallery
2009 Harley-Davidson FLHX Street Glide
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 355.0 kg (782.6 pounds) |
| Seat height: | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-B17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-B16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.70 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Pewter Pearl, Dark Blue Pearl, Pewter Denim, Red Hot Denim; Red Hot Sunglo |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Peugeot Speedfight 2 50
- 2009 Peugeot Sum Up
- 2009 Peugeot TKR
- 2009 Peugeot V-Clic 50
- 2009 Peugeot Vivacity 50
- 2009 Peugeot Vogue S2
- 2009 Rhino Hunter S FLM 001
- 2009 Rhino Hunter S FLM 003
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2009 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2009 Ridley Auto-Glide Classic
- 2009 Ridley Auto-Glide Sport
- 2009 Ridley Auto-Glide Standard
- 2009 Ridley Auto-Glide TT
- 2009 Ridley AutoGlide Limited Edition
- 2009 Roehr 1250sc
- 2009 Rokon Ranger
- 2009 Rokon Scout
- 2009 Rokon Trail-Breaker

