2008 Yamaha YZF-R6S gallery
2008 Yamaha YZF-R6S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.9 kg (357.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,379 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven, blue/white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Roxon P-One 8-8
- 2008 Sachs 49er 12
- 2008 Sachs Bee (funky)
- 2008 Sachs Eagle 125
- 2008 Sachs FYM 400
- 2008 Sachs MadAss 125
- 2008 Sachs MadAss 50
- 2008 Sachs Oliver Electro
- 2008 Sachs Quattrocento
- 2008 Sachs Saxylight
- 2008 Sachs Speedforce 50
- 2008 Sachs SpeedJet 50
- 2008 Sachs SX1
- 2008 Sachs X-Road
- 2008 Saxon Crown
- 2008 Saxon Firestorm
- 2008 Saxon Griffin
- 2008 Saxon Hotrod Sceptre
- 2008 Saxon Sceptre
- 2008 Saxon Villain

