2008 Yamaha YZF-R6 gallery
2008 Yamaha YZF-R6
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Seat height: | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,379 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Cadmium Yellow w/Flames, Yamaha Blue/White, Raven, Liquid Silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda VT750C Shadow
- 2008 Honda VTX1300C Classic
- 2008 Honda VTX1300R Retro
- 2008 Honda VTX1300T Touring
- 2008 Honda VTX1800 Style N
- 2008 Honda XL1000V Varadero
- 2008 Honda XL125V Varadero
- 2008 Honda XL700V Transalp
- 2008 Honda XR250 Tornado
- 2008 Honda XR650L
- 2008 Honda Zoomer
- 2008 Husaberg FE 450 e
- 2008 Husaberg FE 550 e
- 2008 Husaberg FE 650 E
- 2008 Husaberg FS 450 e
- 2008 Husaberg FS 650 C
- 2008 Husaberg FS 650 E
- 2008 Husqvarna CR 125
- 2008 Husqvarna SM 125 S
- 2008 Husqvarna SM 450 R

