2008 Aprilia Atlantic 400 Sprint gallery
2008 Aprilia Atlantic 400 Sprint
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 390.00 ccm (23.80 cubic inches) | Power: | 33,52 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 86.0 x 69.0 mm (3.4 x 2.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Generic IDEO 50
- 2008 Generic Mini Trigger SM
- 2008 Generic Mini Trigger X
- 2008 Generic ROC 50
- 2008 Generic SOHO 125
- 2008 Generic SOHO 150
- 2008 Generic Trigger Competition
- 2008 Generic Trigger SM
- 2008 Generic Trigger SM 125
- 2008 Generic Trigger SM Competition
- 2008 Generic Trigger X
- 2008 Generic Trigger X 125
- 2008 Generic XOR
- 2008 Generic XOR 125
- 2008 Generic XOR 125 AT and T
- 2008 Generic XOR 125 Stroke
- 2008 Generic XOR Competition
- 2008 Generic XOR Stroke
- 2008 Generic Zion 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 125

