2006 Ducati 749S gallery
2006 Ducati 749S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 114,52 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black, Black/black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Peugeot Ludix 50 One
- 2006 Peugeot Ludix 50 Trend
- 2006 Peugeot Satelis 125
- 2006 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2006 Peugeot Satelis 250
- 2006 Peugeot Satelis 500
- 2006 Peugeot Speedfight 2
- 2006 Peugeot TKR 50
- 2006 Peugeot Vivacy 50
- 2006 Peugeot XPS CT 125
- 2006 Peugeot XPS Super Motard
- 2006 Peugeot XPS Trail
- 2006 Peugeot XR 6 Sport
- 2006 PGO BuBu 100
- 2006 PGO BuBu 125
- 2006 PGO BuBu 50
- 2006 PGO Charge 125
- 2006 PGO Evo G-Max 125
- 2006 PGO Evo G-Max 150
- 2006 PGO Evo G-Max 50

