2007 CF Moto V5 Sport Cruiser / CF250T-5 gallery
2007 CF Moto V5 Sport Cruiser / CF250T-5
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.8 kg (392.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Blue, White, Silver, Black |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 GAS GAS TXT Pro 250
- 2007 GAS GAS TXT Pro 280
- 2007 GAS GAS TXT Pro 300
- 2007 Generic Ideo 50
- 2007 Generic Soho 125
- 2007 Generic Toxic 50
- 2007 Generic Trigger SM 50
- 2007 Generic Trigger X 50
- 2007 Generic XOR 125
- 2007 Generic XOR 50
- 2007 Gilera DNA 50
- 2007 Gilera Fuoco 500ie
- 2007 Gilera GP 800
- 2007 Gilera Nexus 125
- 2007 Gilera Nexus 250
- 2007 Gilera Nexus 500
- 2007 Gilera RCR 50
- 2007 Gilera Runner PureJet 50
- 2007 Gilera Runner SC 125
- 2007 Gilera Runner SC 50

