2007 Honda Shadow Spirit 750 (VT750C2) gallery
2007 Honda Shadow Spirit 750 (VT750C2)
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.4 kg (503.5 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,651 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red/Flame, Black/Flame, Ultra Blue Metallic |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TM racing MX 250 F
- 2007 TM racing MX 450 F
- 2007 TM racing MX 530 F
- 2007 TM racing MX 85 Junior
- 2007 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2007 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMR 125
- 2007 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2007 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2007 TM racing SMX 450 F Competition
- 2007 TM racing SMX 530 F Competition
- 2007 Tomos Alpino
- 2007 Tomos Flexer
- 2007 Tomos MC 50 Junior
- 2007 Tomos MC 50 Senior X
- 2007 Tomos MC 80 Senior
- 2007 Tomos Racing
- 2007 Tomos SE 125 F
- 2007 Tomos SM 125 F

