2007 Suzuki Burgman 650 Exec gallery
2007 Suzuki Burgman 650 Exec
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 638.00 ccm (38.93 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.5 x 71.3 mm (3.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 243.0 kg (535.7 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
-
Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
-
Harley-Davidson VRSCD Night Rod
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sym Mask 50
- 2007 Sym Megalo 125
- 2007 Sym Mio 100 (Disk Type)
- 2007 Sym Mio 100 (Drum Type)
- 2007 Sym Mio 50
- 2007 Sym R1-Z 125
- 2007 Sym RS 125
- 2007 Sym RV1
- 2007 Sym VS Excel II 125 cc
- 2007 Sym VS Excel II 150 cc
- 2007 Sym Wolf Classic 125
- 2007 Tank Sports 250E
- 2007 Tank Sports Classic 150
- 2007 Tank Sports Classic 50
- 2007 Tank Sports Courier 150
- 2007 Tank Sports Econo 50
- 2007 Tank Sports Minicustom 50
- 2007 Tank Sports Racer 150
- 2007 Tank Sports Racer 150 Deluxe
- 2007 Tank Sports Racer 150 DS

