2008 Derbi Senda DRD Racing 50 R gallery
2008 Derbi Senda DRD Racing 50 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Qingqi QM 150L-4A
- 2008 Qingqi QM125-2A
- 2008 Qingqi QM150-4B
- 2008 Qingqi QM200GY
- 2008 Qingqi QM250 @E4
- 2008 Qingqi QM250 Police
- 2008 Qingqi QMG0GY
- 2008 Qlink Achilles 150
- 2008 Qlink Axon 50
- 2008 Qlink Commuter 250
- 2008 Qlink Legacy 250
- 2008 Qlink Legend 250
- 2008 Qlink Pegasus 150
- 2008 Qlink Sapero 250
- 2008 Qlink Siena 150
- 2008 Qlink Splendor 400
- 2008 Qlink Star 50
- 2008 Qlink XF 200
- 2008 Qlink XF 200 SM
- 2008 Ravi Piaggio Storm 125

