2007 Yamaha V Star 1300 Tourer gallery
2007 Yamaha V Star 1300 Tourer
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1311.05 ccm (80.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,690 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-M16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/70-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.47 litres (4.88 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Yamaha Road Star Midnight
- 2007 Yamaha Road Star Midnight Silverado
- 2007 Yamaha Road Star Silverado
- 2007 Yamaha Roadliner
- 2007 Yamaha Roadliner Midnight
- 2007 Yamaha Roadliner S
- 2007 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2007 Yamaha Royal Star Venture
- 2007 Yamaha Slider Naked
- 2007 Yamaha Stratoliner
- 2007 Yamaha Stratoliner Midnight
- 2007 Yamaha Stratoliner S
- 2007 Yamaha TDM 900
- 2007 Yamaha TDM 900A
- 2007 Yamaha TMax
- 2007 Yamaha TMAX 500
- 2007 Yamaha TMAX 500 Special Edition
- 2007 Yamaha TT-R 125
- 2007 Yamaha TT-R 125 E
- 2007 Yamaha TT-R 125 L

