2006 KTM 990 Duke RR gallery
2006 KTM 990 Duke RR
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.80 ccm (61.01 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,438 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Bajaj Discover DTSi
- 2006 Bajaj Pulsar 150 ES DTS-i UG
- 2006 Bajaj Pulsar 180 DTS-i UG
- 2006 Bajaj Wave DTS-i
- 2006 Bajaj Wind 125
- 2006 Benelli Pepe
- 2006 Benelli Pepe LX
- 2006 Benelli TnT 1130
- 2006 Benelli TnT Cafe Racer
- 2006 Benelli TnT Sport
- 2006 Benelli TnT Titanium
- 2006 Benelli Tornado 1130
- 2006 Benelli Tornado 1130esse
- 2006 Benelli Tornado Tre LE
- 2006 Benelli Tornado Tre Novecento
- 2006 Benelli Tornado Tre RS
- 2006 Benelli Velvet 125
- 2006 Benelli Velvet 150
- 2006 Beta Alp 125
- 2006 Beta Alp 200

