2006 GAS GAS MC 65 gallery
2006 GAS GAS MC 65
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 294.70 ccm (17.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 45.0 x 40.8 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 55.0 kg (121.3 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,115 mm (43.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/90-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/80-12 |
| Front brakes: | Single disc. AJP caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Ajp caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.50 litres (0.92 gallons) |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha XJR 1300
- 2006 Yamaha XT 125 R
- 2006 Yamaha XT 125 X
- 2006 Yamaha XT 660 R Supermotard
- 2006 Yamaha XT 660 X
- 2006 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2006 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2006 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2006 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2006 Yamaha YBR 125
- 2006 Yamaha YQ 50 Aerox R
- 2006 Yamaha YZ 125
- 2006 Yamaha YZ 250
- 2006 Yamaha YZ 250 F
- 2006 Yamaha YZ 450 F
- 2006 Yamaha YZ 85
- 2006 Yamaha YZ 85 LW
- 2006 Yamaha YZF R1
- 2006 Yamaha YZF R1SP
- 2006 Yamaha YZF-R6

