2012 KTM 990 Supermoto R gallery
2012 KTM 990 Supermoto R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 114 |
| Engine type: | V3, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Brembo four piston fixed-caliper, radial bolted, brake. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. two-piston brake caliper; fixed brake disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 200 EXC
- 2012 KTM 200 XC-W
- 2012 KTM 250 EXC
- 2012 KTM 250 EXC-F
- 2012 KTM 250 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 250 EXC Six Days
- 2012 KTM 250 SX
- 2012 KTM 250 SX-F
- 2012 KTM 250 XC
- 2012 KTM 250 XC-F
- 2012 KTM 250 XC-W
- 2012 KTM 250 XCF-W Six Days
- 2012 KTM 300 EXC
- 2012 KTM 300 EXC Six Days
- 2012 KTM 300 XC
- 2012 KTM 300 XC-W
- 2012 KTM 350 EXC-F
- 2012 KTM 350 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 350 SX-F
- 2012 KTM 350 XC-F

