2011 KTM 990 Supermoto gallery
2011 KTM 990 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,99 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 XOR XO2 125
- 2011 XOR XO2 50
- 2011 XOR XO2 50 Sport
- 2011 Yamaha Aerox R
- 2011 Yamaha Alba 110
- 2011 Yamaha Axis Treet
- 2011 Yamaha BWs
- 2011 Yamaha BWs 12 inch
- 2011 Yamaha BWs 125
- 2011 Yamaha BWs Naked
- 2011 Yamaha C3
- 2011 Yamaha CP250 Maxam
- 2011 Yamaha Crux R
- 2011 Yamaha Cygnus X
- 2011 Yamaha Cygnus X SR
- 2011 Yamaha DS11 Drag Star Eleven 1100
- 2011 Yamaha DS250 Drag Star Two-Fifty 250
- 2011 Yamaha DS4 Drag Star Four 400
- 2011 Yamaha DSC11 Drag Star Classic Eleven 1100
- 2011 Yamaha DSC4 Drag Star Classic Four 400

