2014 BucciMoto BR1F6 Cross gallery
2014 BucciMoto BR1F6 Cross
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11.00 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 59.0 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc. Radial caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Radial caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Color options: | Multicolored |
News
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Husqvarna SMR 511
- 2014 Husqvarna TC 125
- 2014 Husqvarna TC 250
- 2014 Husqvarna TC85 17/14
- 2014 Husqvarna TC85 19/16
- 2014 Husqvarna TE 125
- 2014 Husqvarna TE 250
- 2014 Husqvarna TE 300
- 2014 Husqvarna TR 650 Strada
- 2014 Husqvarna TR 650 Terra
- 2014 Kawasaki 1400 GTR
- 2014 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2014 Kawasaki 250TR
- 2014 Kawasaki Concours14 ABS
- 2014 Kawasaki D-Tracker X
- 2014 Kawasaki D-Tracker150
- 2014 Kawasaki ER-4n
- 2014 Kawasaki ER-4n ABS
- 2014 Kawasaki ER-6f
- 2014 Kawasaki ER-6n

