2014 CCM GP450 gallery
2014 CCM GP450
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.50 ccm (27.43 cubic inches) | Power: | 40.23 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 59.6 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 130.0 kg (286.6 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | White/black/red |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2014 Kawasaki Versys
- 2014 Kawasaki Versys 1000
- 2014 Kawasaki Versys ABS
- 2014 Kawasaki Versys Tourer
- 2014 Kawasaki VN1700 Classic
- 2014 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2014 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2014 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2014 Kawasaki VN900 Classic
- 2014 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2014 Kawasaki VN900 Custom
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad ABS
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero ABS SE
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2014 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS

